Яремче: дивовижне й невідоме
Майже 600 метрів над рівнем моря, власний мікроклімат, залізничне сполучення, виняткові краєвиди, річка “Прут” у самому “серці”, могутні скелі та давні храми…
Публікуємо кілька цікавих фактів про Яремче! Аби ви загорілись бажанням дослідити цю місцину, закохалися в місто і, з рештою, оселились тут, обравши за домівку апартаменти Комплексу КРАЙОБРВАЗ, щоб щодня насолоджуватись всіма перевагами Комплексу та дивовижного міста зі своєю давньою історією й загадковими місцями.
Яремче стало туристичним завдяки присілку села Дора
Наприкінці XIX століття створили туристичний Клуб «Яремчанський» та звели 50 вілл. Саме це стало поштовхом для відділення Яремче від Дори. У 1909 році воно стало окремим населеним пунктом, а згодом і сама Дора увійшла до його складу.
Зараз до Яремчі приєднані два села – Дора і Ямна. Та ще кілька населених пунктів, розташованих переважно на річці Прут, входять до міської ради курорту.
Історичну назву Яремче відновили у 2006 році.
Роком заснування Яремче вважають 1787 – саме тоді на околиці Дори бідняк, на ім’я Ярема збудував собі хату, навколо якої згодом виріс хутір. Тоді це була територія Польщі, а через шість років вже австрійці з угорцями володіли краєм. З 1939 року Яремче було вже окремим селом. В радянський період село, а із 1963 року місто, називалося Яремча.
«Ворота Карпат»
Воротами Карпат коломияни називали Коломию, а Яремчанці – Яремче. Проте в останні десятиліття Писанкова поступилася цим звання, розуміючи, що у “конкурента” більше підстав так називатися. Адже саме з Яремче починаються мальовничі гірські хребти.
Місце старовинних церков
В Яремче шість церков, з яких три старовинні, і три монастирі. Найстарішими храмами міста є Чудо Михайлівська церква XVII ст. у Дорі та церква Івана Милостивого 1663 року, що у Ямній. Біля автостанції у самій Яремчі розташована церква Успіння Богородиці, зведена у 1911 році у стилі гуцульської архітектури.
Візитівка Яремче – водоспад «Пробій»
Висота водоспаду невелика – всього 3-5 метрів. Але над ним на мостику туристи заворожено спостерігають за бурхливими водами Пруту. Відчайдухи ж спускаються нижче і намагаються зробити фото біля самої пінної гірської ріки, але ми цього робити не радимо.
Гуцульські сувенірні ринки
У Яремче діють два сувенірні ринки, де туристи можуть придбати гуцульські сувеніри, карпатські сири, сушені й свіжі ягоди, вишиванки, кептарі, бесаги, тобівки, тайстри, домашнє начиння з дерева, шкіри, лози та текстилю.
Косулі, дикі кабани, олені… у напіввільних умовах
У вольєрному господарстві, що знаходиться в Яремчі, тварини утримуються у напіввільних умовах: просторі вольєри чи просто огороджені металевою сіткою великі території. Там олені, косулі, дикі кабани та інші види тварин, яких тільки можна зустріти у Карпатському лісі, почувають себе комфортно.
Знаходиться звіринець на вулиці Грушевського і працює з 9:00 до 18:00 без вихідних. Ціна за вхід невисока: 30 грн для дорослих, 15 грн – для дітей. Також на вході можна придбати корм для тварин. На стендах поруч тварин є вся інформація, кого і як годувати.
Ресторан з минулого століття
“Гуцульщина” – дерев’яний ресторан, який побудований без єдиного цвяха. В екстер’єрі різьблення по дереву, музичні інструменти та шкури диких тварин. Розташований він неподалік від водоспаду “Пробій”.
Парк-музей «Карпати в мініатюрі»
У Яремче було створено унікальний парк-музей «Карпати в мініатюрі», який детально відображає архітектурні пам’ятки та об’єкти культурного надбання Карпат. Він став новою туристичною визначною пам’яткою й одночасно майданчиком для нестандартного вивчення географії та історії Карпатського краю.
Стежка Довбуша
Це 3-годинний маршрут протяжністю 4 км лісистими гірськими схилами. Стежка більшу частину часу веде постійно уверх, а тому краще обрати для цієї мандрівки першу половину дня. Бере свій початок у заповідному урочищі Дрібка, підіймається вгору до скельних масивів та спускається вниз, утворюючи кільце. Найцікавішим місцем на “Стежці Довбуша” є камінь-комора Довбуша.
За легендою біля каменя є вхід у печери, де захована скриня з довбушівським золотом, а вхід до печери можна побачити тільки раз у рік – в ніч на Івана Купала. Проте заволодіти ними вам однаково не вдасться, оскільки скарби зачаровані. Той, хто винесе скарб з печери, закам’яніє вмить, щойно золото зблисне у місячному сяйві. Зворотний маршрут проходить іншою стежкою та виводить до композиції «Опришки».
Музей «Етнографії та екології Карпатського краю»
Він заглибить вас у культуру, історію та звичаї місцевого населення. Музей знаходиться у самому центрі Яремча, на протилежному боці від міськради та вокзалу. Тут зберігаються рідкісні та цінні експонати XVII століття.
Водоспад «Дівочі сльози»
Затишний карпатський водоспад. Низький, зате повноводний і мальовничий. Розташований на ріці Жонка, у мальовничій місцині. Довкола — буковий ліс, що поступово повзе на карпатські крутосхили, а ще — порослі мохом скелі, які подекуди, здається, тримає від падіння в прірву тільки туго сплетене коріння дерев.
Щороку, в останню неділю липня, Яремче відзначає свій День народження. Цьогоріч йому виповнилося 236 років. З Днем міста, Яремчанці! (за матеріалом сайту pravda.if.ua)